کمپرسور یخچال

آموزش تعویض کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال یکی از مهمترین بخش های یخچال است زیرا با توجه به سرمایی که ایجاد می کند که به حفظ سلامت مواد غذایی کمک می کند. بسته نشدن کامل در یخچال و یا آسیب به آن موجب ایجاد گرما در یخچال می شود و کمپرسور را مجبور به کار بیشتر برای تولید سرما می کند بنابراین اگر چنین مواردی رعایت نشود منجر به خرابی کمپرسور می شود که در نهایت نیاز به تعویض آن می باشد.

کمپرسور یخچال

آموزش تعویض کمپرسور یخچال

سه دلیل عمده که موجب خرابی کمپرسور یخچال می شود:

گرم شدن بیش از اندازه کمپرسور یخچال

همان طور که کمپرسورها کار می کنند، گرما تولید می کنند. کمپرسورها طوری طراحی شده اند تا در برابر حرارتی طبیعی حاصل از اصطکاک و سیم پیچ های موتور مقاومت به خرج دهد و آن ها را به خود جذب کند اما گرمای بیش از حد سبب خرابی کمپرسور می شود. گرمای بیش از حد می تواند به علت عدم تعادل الکتریکی، عدم تهویه، یا سوء عملکرد دیگر اجزاء رخ دهد.

آلودگی کمپرسور یخچال

فقط دو ماده باید در داخل کمپرسور شما وجود داشته باشد گاز یخچال و روغن. هر چیز دیگری مانند هوا، رطوبت، جوش لحیم کاری، خاک، گرد و غبار و هر گونه آلودگی دیگر که می تواند وارد شود موجب خرابی کمپرسور می شود.

 

عدم روغن کاری

روغن کاری  برای یک کمپرسور سالم حیاتی است. کمبود روغن کاری  باعث افزایش اصطکاک و پاره شدن در کمپرسور شما خواهد شد

در اینجا به آموزش تعویض کمپرسور یخچال می پردازیم.

قطع برق

ابتدا پریز یخچال را از برق بیرون بکشید و از قطع بودن اتصال آن اطمینان حاصل نمایید سپس محتویات یخچال را خارج کنید و آن ها را به طور موقت و در یخچال دیگری قرار دهید.

محل کمپرسور قدیمی را پیدا کنید

سپس محل کمپرسور قدیمی را پیدا کنید. معمولا در پایین یخچال قرار دارد و از پشت دستگاه قابل دسترسی است. به شکل استوانه ای می باشد و توسط یک گارد یا حفاظ از آن محافظت می شود. در صورت لزوم، از پیچ گوشتی استفاده کنید تا گارد یا حفاظ را بیرون بیاورید و کمپرسور را خارج کنید.

جدا کردن قسمت های قدیمی

کمپرسور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا یک خازن دارد. خازن شبیه یک جعبه بزرگ است و به طور مستقیم به کمپرسور متصل می شود تا نیروی شروع کار را برای کمپرسور مانند باتری فراهم کند. سپس سیم کشی و دریچه های کمپرسور قدیمی را از خازن جدا کرده و آنها را حذف کنید. در واقع هرگونه سخت افزار متصل به کمپرسور را جدا کنید سپس یک کمپرسور جدید با همان مدل خریداری کنید و مطمئن شوید که مناسب یخچال شما است.اگر هزینه خرید کمپرسور مشابه بسیار زیاد باشد، مقرون به صرفه است که یخچال را تعویض کنید تا یک کمپرسور تازه بخرید. بعد از خرید کمپرسور جدید و هم مدل کمپرسور قبلی حالا نوبت به مرحله نصب کردن آن می رسد.

وصل کردن خازن

خازن را به کمپرسور جدید وصل کنید و درست همانطور که توسط سازنده دستوراتی برای نصب سیم ها نوشته شده است را پیروی کنید.

شارژ کردن گاز یخچال

گاز یخچال عامل محرک و موجب کار کردن کمپرسور می شود. اگر یخچال یک قدیمی است، شما نیاز به اضافه کردن بیشتر گاز یخچال R22 دارید. و اگر یخچال شما جدید است، پس شما باید گاز یخچال  R404c را در نظر بگیرید، مگر اینکه سازنده نوع دیگری را توصیه کند. قبل از شارژ کردن یخچال با گاز، شما باید خلا ایجاد کنید. برای انجام این کار و اضافه کردن گاز یخچال، تمام دستورالعمل های تولید کننده یخچال خود را دنبال کنید. مهم است که در تمام مراحل به دقت و با اطمینان دستکش های ایمنی را بپوشانید، زیرا گاز یخچال در معرض مواد شیمیایی، گاز ازن متصاعد می کند. اگر در مورد چگونگی ادامه دادن مطمئن نیستید، با یک تعمیرکار حرفه ای برای تعمیر یخچال فریزر تماس بگیرید. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که یخچال شما نشتی گاز یخچال را نداشته باشد. در صورت وجود این مشکل سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

تمیز کاری

بعد از شارژ گاز یخچال، از تمیز بودن کمپرسور و وسایل و سیم های متصل به آن اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز با یک پارچه مناسب آن را تمیز کنید.

وصل کردن اتصالات

پس از آن، شیرهای یخچال را بررسی کرده و آنها را به کمپرسور وصل کنید. از آنجا که کمپرسور یخچال شما جدید است و ممکن است از نظر اتصالات با مورد قبلی متفاوت باشد، بنابراین مطمئن شوید که در هنگام نصب کمپرسور جدید شیر و سیم کشی ارائه شده توسط سازنده را دنبال کنید.

آزمایش کردن یخچال

پس از وصل شدن سیم کشی و دریچه ها، حفاظ فلزی را دوباره بر روی کمپرسور قرار دهید و با پیچ گوشتی پیچ های آن را محکم کنید. و دستگاه را آزمایش کنید تا ببینید آیا کار می کند.

به یاد داشته باشید، حداقل ۱۰ سانتی متر فاصله بین پشت یخچال و دیوار قرار داشته باشد.

نظر شما چیست؟‌
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره
(2 رای, متوسط: 5,00 از 5)
Loading...

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *