کرج، مهرشهر

176 48 325 - 026

فردیس، محمدشهر

600 60 365 - 026

ملارد شهریار اندیشه

755 74 651 - 021

اسلام‌شهر رباط‌کریم پرند

848 93 566 - 021

خدمات پس از فروش
یخ خشک

یخ خشک چیست – ویژگی های یخ خشک

یخ خشک (dry ice)، دی اکسید کربن یخ زده است. یک قالب یخ خشک دارای دمای سطح  ۷۸.۵- درجه سانتیگراد و یا ۱۰۳.۳- درجه فارنهایت است. یخ خشک اولین بار در سال ۱۸۳۵ میلادی توسط دانشمند فرانسوی Adrien-Jean-Pierre کشف شد. یـخ خشـک دارای ویژگی بسیار جالب از تصعید می باشد. اگر تجزیه و شکسته شود، به طور مستقیم به جای تبدیل شدن به مایع  به گاز دی اکسید کربن تبدیل می شود. دمای فوق العاده سرد و ویژگی تصعید، یـخ خـشک را یک گزینه عالی  برای تبرید می سازد. به عنوان مثال، اگر می خواهید چیزی یـخ زده  را از این سر به آن سر کشور حمل کنید، می توانید آن را در کنار بسته های یـخ خشـک قرار دهید. یخ خشک هم سرمای لازم را به وجود می آورد همچنین برخلاف یخ معمولی هنگام ذوب شدن، کثیف کاری به وجود نمی آورد.

یخ خشک

به عنوان یک قاعده کلی، یخ خشک با نرخی حدود ۲ تا ۴.۵  کیلو در  هر ۲۴ ساعت در یک جعبه ی یخ معمولی تصعید می شود. یـخ خشـک از یخ معمولی سریعتر تصعید می شود اما یخ خشک می تواند موجب افزایش عمر یخ معمولی شود. یخ خشک دارای ظرفیت تبرید معادل ۱۷۰٪ بیشتر از یخ معمولی است. از آنجا که تراکم یخ خشک بیش از ۱.۵ کیلوگرم در مترمکعب است و یخ معمولی ۰.۹۵ کیلوگرم در مترمکعب است، از این رو، در برنامه های کاربردی که میزان جذب یخ یک عامل مهم است، یخ خشک بهترین انتخاب در دسترس است.

یخ خشک یک عامل ضد باکتری و قارچی است. تصعید آن منجر به تولید یک جو اشباع با گاز CO۲ می شود که اثر ضد میکروبی دارد و رشد باکتری ها، قارچ ها و مخمر ها کاهش می یابد و در نتیجه به حفظ کیفیت محصولات غذایی و محصولات فاسد شده کمک می کند. تولید گاز CO۲ باعث ایجاد فضای بی هوازی محافظ می شود که اکسیژن را از داخل بسته بندی و ظروف حمل و نقل حذف می کند و به این ترتیب موجب افزایش کیفیت میکروبیولوژی آنها، جلوگیری از اکسیداسیون و حفظ شرایط مطلوب نگهداری برای محصولات فوری می شود.

یخ خشک چگونه ساخته می شود:

– ابتدا توسط فشرده سازی و خنک سازی گاز CO۲ تحت فشار بالا صورت می گیرد تا در ابتدا CO۲ به مایع تبدیل شود.

– سپس به مایع اجازه داده می شود تا در کاهش فشار گسترش یابد تا برف CO۲ تشکیل شود. در نهایت، این برف از طریق یک فشار هیدرولیک به بلوک یخ، قطعه یا گلوله یـخ خشـک، فشرده می شود.

– تراکم برفک فشرده CO۲ بستگی به فشار اعمال شده و زمان فشار دارد. تراکم بلوک یـخ خشـک می تواند به ۱.۵۶ گرم بر سانتی متر مکعب  و حداکثر در دمای ۷۸.۶۴- درجه سانتیگراد برسد.

کاربردهای یخ خشک:

یخ خشک

نگهداری محصول در دمای سرد

اگر می خواهید محصولی را در دماهای سرد نگهداری کنید، مقدار کمی از یـخ خشـک را در ظرف استفاده کنید و آن را به طور مستقیم بر روی غذا یا نوشیدنی قرار ندهید، بلکه در یک محفظه جانبی یا فضای حایل بین یـخ خشـک و غذا قرار دهید. اگر می خواهید غذا را نگه دارید نوشیدنی های سرد داشته باشید بدون هیچ گونه خطر انجماد،  بسته های ژل یـخ خشـک ایده آل هستند.

نگهداری محصول در دماهای یخ زده

اگر میخواهید محصول خود را یخ زده نگه دارید، از یخ خشک استفاده کنید. برش های یـخ خـشک ایده آل هستند زیرا آنها به صورت جداگانه بسته بندی شده و به راحتی در بین کارتن ذخیره سازی توزیع می شوند. ۱۰ کیلوگرم یـخ خشـک برای ۴۸ ساعت ذخیره سازی مناسب است. به خاطر داشته باشید که هرچه فضای کارتن یا جعبه شما عایق تر باشد عمر یـخ خشـک نیز بیشتر است بنابراین با استفاده از روزنامه یا نوعی بسته بندی فضای جعبه را پر کنید.

جلوه های ویژه

از یـخ خشـک برای ایجاد جلوه های ویژه میدانی برای ساختن یک فضای زیبا و خیال انگیز در فیلم های سینمایی، کلیپ های تبلیغاتی و حتی کنسرت های موسیقی استفاده می کنند. برای این کار باید از یک دستگاه دود یخ خشک یخ همراه با با یخ خشک استفاده شود. انتخاب نوع یـخ خـشک بستگی  به نوع ماشین دود یخ خشک دارد که شما استفاده می کنید. پودرهای یـخ خشـک یا قالب ۱۰ کیلوگرمی یخ خشک بهترین گزینه ها هستند.

رستوران ها – ارائه غذا

یخ خشک، گاهی در ارائه غذا در رستوران ها استفاده می شود. گلوله های یخ خشک بهترین گزینه هستند زیرا شما می توانید مقادیر کمی را در سینی های سرو غذا برای ایجاد یک اثر مه در اطراف ظروف غذا اضافه کنید

شیمی درمانی

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان و تحت درمان های شیمی درمانی استفاده از “کلاهک های سرد” که در آن از یـخ خشـک برای ایجاد دمای فوق سرد استفاده شده را به عنوان راه موثر برای کاهش یا جلوگیری از ریزش مو استفاده می کنند.

رشد سریع گیاه

مقدار کمی از CO۲ سبب افزایش رشد گیاهان می شود. یـخ خـشک را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز در نزدیکی گیاهان قرار دهید.

یخچال خراب

از یخ خشک برای نگه داشتن محتویات یخچال و فریزر در هنگام خراب بودن آن استفاده می کنند.

بارور سازی ابرها

برای بارور سازی قطعی ابرها از یـخ خشـک استفاده می کنند.

خطرات استفاده از یخ خشک شامل موارد زیر می شوند:

یخ خشک

یخ زدگی

یخ خشک بسیار سرد است! تماس با پوست سلول ها را می کشد و فقط چند ثانیه طول می کشد تا پوست شما آسیب ببیند، بنابراین بهتر است هنگام استفاده از یـخ خشـک از  دستکش  استفاده کنید.

خفگی

یخ خشک، از گاز دی اکسید کربن را تشکیل شده است. اگر چه دی اکسید کربن سمی نیست، اما ترکیب  هوا را تغییر می دهد، به خصوص در جایی که درصد پایین تری از اکسیژن وجود دارد. این یک مشکل برای  یک محیط با تهویه خوب نیست، اما می تواند در فضاهای محصور مشکل ایجاد کند. غلظت دی اکسید کربن بیشتر باعث ایجاد مشکلاتی برای حیوانات خانگی و یا کودکان می شود، زیرا آن ها متابولیسم و سوخت و ساز بیشتری دارند.

خطر انفجار

یخ خشک قابل اشتعال و انفجار نیست، اما اعمال فشار برای تبدیل شدن از یخ جامد به گاز دی اکسید کربن  ممکن است منجر به انفجار شود. اگر یـخ خـشک در یک ظرف مهر و موم قرار داده شود، خطر انفجار ظرف یا ترکیدن ظرف از مخزن هنگام باز کردن آن وجود دارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به وب سایت گروه ایرن سرویس مراجعه نمایید .

نظر شما چیست؟‌
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره
(8 رای, متوسط: 3,88 از 5)
Loading...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روزهای تعطیل با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۰۳۱۶۸۰۴ 📞

۰۹۰۱۶۲۵۹۸۳۳ 📞

۰۹۳۹۶۶۰۸۸۹۱ 📞

در ایام تعطیلات برای تعمیرات فوری شبانه‌روزی از سفارش آنلاین استفاده کنید.

سفارش آنلاین